Sztuczna inteligencja (ang. artificial inteligence, AI) nabiera coraz większego znaczenia w otaczającej nas rzeczywistości zawodowej, jak również w życiu domowym. Pomimo, że ingeruje w istotny sposób w naszą prywatność, to równocześnie otwiera olbrzymie, niezdefiniowane dotychczas, możliwości w zakresie interakcji międzyludzkich, działalności gospodarczej, czy działalności społeczno-politycznej, podnosząc poziom rozwoju zarówno w naszej lokalnej społeczności, jak i globalnym otoczeniu.
Celem Zespołu jest zgromadzenie międzydyscyplinarnej wiedzy i doświadczeń, które kładą nacisk z jednej strony na wykorzystanie sztucznej inteligencji w naukach społecznych, a z drugiej strony zwracają uwagę na potrzebę uwzględnienia czynnika ludzkiego w technologiach wdrażających towary i usługi z wykorzystaniem technologii informacyjno-telekomunikacyjnych (ICT). Zespół łączy perspektywy badawcze z zakresu kwestii ICT, nauk humanistycznych (prawa, socjologii, filozofii, psychologii), nauk inżynieryjno-technicznych, jak również analizy biznesowej, ekonomii.
Celem Zespołu jest wzmocnienie istniejącego potencjału w zakresie badań i rozwoju poprzez rozwój interdyscyplinarnej współpracy służącej udziałowi w: projektach badawczo-rozwojowych, publikacjach naukowych, wydarzeniach naukowych, jak również wspólne działania dydaktyczne w ramach istniejących planów studiów (zwłaszcza na poziomie studiów magisterskich i doktoranckich), studiów dla w tym dla studentów zagranicznych oraz zbudowanie zespołu badawczego obejmującego szerzej młodszych pracowników oraz studentów.
Zespół prowadzi działalność na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych. Złożony jest z siedmiu osób, wśród których są zarówno z Wydziału AiNS, jak i osoby powiązane z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych PW oraz Wydziałem Samochodów i Maszyn Roboczych PW. Członkowie zespołu realizowali dotychczas projekty badawczo-rozwojowe, które finansowane były zarówno ze źródeł krajowych, Unii Europejskiej, jak i sektora przedsiębiorstw.
W ramach działalności naukowej Zespołu w ubiegłym roku została wydana monografia naukowa pt. „Zaufanie do systemów sztucznej inteligencji” (red. Marek Jakubiak, Paweł Stacewicz), Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej 2023, zawierająca publikacje m.in. członków Zespołu. Zespół współpracuje także z Seminarium Filozofii Nauki przy Wydziale AiNS PW, prowadzonym przez dra inż. Pawła Stacewicza, obejmującym tematykę sztucznej inteligencji. Seminarium to cieszy się znaczącym zainteresowaniem zarówno pracowników WAiNS PW, jak również osób z innych ośrodków naukowych. Członkowie Zespołu wygłaszają na nim referaty i biorą udział w dyskusjach.
dr hab. Marek Jakubiak, prof. uczelni
W zakresie specjalizacji Zespołu i jego członków możliwe do wykonania są: