Wyniki konkursu VolkswagenStiftung

Obraz: Logo VolkswagenStiftung

VolkswagenStiftung ogłosiła wyniki konkursu "Sztuczna inteligencja i jej wpływ na społeczeństwo jutra" przyznając finansowanie ośmiu interdyscyplinarnym i międzynarodowym konsorcjom badawczym z obszaru nauk społecznych i technicznych, które zajmują się badaniami konfliktu między sztuczną inteligencją a społeczeństwemVolkswagenStiftung to największa niemiecka agencja pozarządowa przyznająca dofinansowanie projektom badawczym.

Wśród laureatów jest zespół realizujący projekt Deliberation Laboratory (DeLab), którego członkiem jest pracownik naukowy Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Pani dr hab. Katarzyna Budzyńska prof. uczelni (wartość projektu 1,5 mln euro; PW przyznane zostało dofinansowanie w wysokości 200 tys. euro). Do konsorcjum DeLab należą: dr Valentin Gold, nauki polityczne (koordynator, Georg-August-Universität Göttingen, Niemcy), dr hab. Katarzyna Budzyńska, retoryka obliczeniowa (Politechnika Warszawska, Polska), dr Annette Hautli-Janisz, językoznawstwo (Uniwersytet w Konstanz, Niemcy), prof. John Parkinson, nauki społeczne (Uniwersytet w Maastricht, Holandia) i prof. Chris Reed, informatyka (Uniwersytet w Dundee, Wielka Brytania).