2022-07-10, Udział delegacji ZRUU w XXVI Szkole FRP
Udział delegacji Związku Rektorów Uczelni Ukrainy w XXVI Szkole FRP Zarządzania Strategicznego w szkolnictwie wyższym dla rektorów i prorektorów 10-13.07.2022
Delegacja Związku Rektorów Uczelni Ukrainy wzięła udział w XXVI Szkole Fundacji Rektorów Polskich Zarządzania Strategicznego w szkolnictwie wyższym dla rektorów i prorektorów uczelni akademickich, organizowanej w dniach 10-13 lipca 2022 r. w Kaliszu. Szkoła organizowana jest w ramach Programu stałych przedsięwzięć w systemie doskonalenia kadr kierowniczych uczelni akademickich, realizowanego przez nas w ramach partnerstwa strategicznego z KRASP. Udział delegacji w Szkole został sfinansowany przez Politechnikę Warszawską w ramach Projektu Polsko-Ukraińskiego MEiN-PW pt. „Polsko-ukraińska współpraca instytucji przedstawicielskich reprezentujących rektorów, na rzecz doskonalenia działania uczelni”, w ramach dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Udział ze strony Ukraińskiej wzięli rektorzy/prorektorzy swobodnie władający językiem polskim: prof. Igor Tsependa, Rektor Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku będący przewodniczącym delegacji, dr Yuliya Goncharova, p.o. Prorektora ds. stosunków międzynarodowych Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Handlowo-Ekonomicznego, dr Ihor Nikitenko, p.o. Prorektora ds nauki Narodowego Uniwersytetu Technicznego „Politechnika Dniprowska” oraz prof. Taras Finikov, Prezes Międzynarodowej Fundacji Badań nad Polityka Edukacyjną, partner ZRUU.
W programie Szkoły została zaplanowana sesja poświęcona Ukrainie, w tym odbyła się debata panelowa pt. Potrzeby i perspektywy związane z odbudową systemu szkolnictwa wyższego w Ukrainie, z udziałem rektorów ukraińskich i rektorów polskich uczestniczących w Szkole – prof. Zbigniewa Osadowskiego, Rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku, prof. Piotra Koszelnika, Rektora Politechniki Rzeszowskiej oraz prof. Jarosława Górniaka, Prorektora ds. rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Moderatorem polsko-ukraińskiej debaty panelowe rektorów był prof. Taras Finikov. Rektorzy przedstawili swoje doświadczenia i dobre praktyki działań w sytuacji wojny, działania pomocowe i wspierające zarówno w Ukrainie jak i w Polsce, a także kierunki rozwoju współpracy między uczelniami polskimi i ukraińskimi w okresie wojny oraz po jej zakończeniu.
Doświadczenia ze Szkoły, merytoryczne oraz organizacyjne, zostaną wykorzystane przy organizacji Szkoły dla rektorów ukraińskich, której realizację planujemy na rok 2023 w kolejny etapie Projektu.
Fotorelacja