2022-11-14, Polsko-Ukraiński dzień wspólny Rektorów

W dniach 14-17 listopada br. w ramach Projektu Polsko-Ukraińskiego (PP-U) realizowanego przez Politechnikę Warszawską przy wsparciu Fundacji Rektorów Polskich, na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. „Polsko-ukraińska współpraca instytucji przedstawicielskich reprezentujących rektorów, na rzecz doskonalenia działania uczelni”, została zorganizowana wizyta delegacji Związku Rektorów Uczelni Ukrainy (ZRUU) w Polsce, w Lublinie jako ośrodku akademickim.

W skład delegacji ZRUU weszli następujący rektorzy:

  • Prof.Petro Kulikov, Przewodniczący Związku Rektorów Uczelni Ukrainy, Rektor Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury
  • Prof. Mykola Dmytrychenko, Rektor Narodowego Uniwersytetu Transportu w m. Kijów
  • Prof. Mykola Klymenko, Sekretarz Rady Naukowej (Senatu) Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury
  • Prof. Vitalii Kurylo, Pierwszy Prorektor Łuhańskiego Narodowego Uniwersytetu imienia Tarasa Szewczenki, Przewodniczący Rady Naukowej
  • Prof. Kseniia Smyrnova, Prorektor ds. współpracy międzynarodowej Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu imienia Tarasa Szewczenki
  • Prof. Serhii Stepanenko, Rektor Odeskiego Państwowego Uniwersytetu Ekologicznego
  • Prof. Mykola Trofymenko, Rektor Mariupolskiego Uniwersytetu Państwowego
  • Prof. Mykhailo Zahirniak, Rektor Narodowego Uniwersytetu imienia Mykhailo Ostrogradskiego w m. Krzemieńczuk
  • Inna Golovko, Sekretarz Związku Rektorów Uczelni Ukrainy

Wizyta składała się z dwóch części: wizyty  i spotkań w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Polsko-Ukraińskiego Dnia Wspólnego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, do którego się dołączyła delegacja Konferencji Rektorów Akademickich Szkól polskich na czele z Przewodniczącym prof. Arkadiuszem Mężykiem.

W ramach wizyty studyjnej na UMCS w dniu 15 listopada 2022 r. delegacja Związku Rektorów Uczelni Ukrainy spotkała się z władzami UMCS, w tym z JM Rektorem prof. Radosławem Dobrowolskim oraz zespołem rektorskim i naukowcami zajmującymi się pomocą Ukrainie oraz współpracą z Ukrainą. Delegacja zapoznała się także z nowoczesną infrastrukturą badawczą UMCS (Centrum ECOTECH-COMPLEX, Ogród Botaniczny) i działaniami Instytutu Nauk o Polityce i Administracji oraz Centrum Europy Wschodniej.

W dniu 16 listopada 2022 r. miało miejsce główne wydarzenie pn. Polsko-Ukraiński Dzień Wspólny Rektorów. Tym razem w swoich murach delegacje ZRUU i KRASP gościnnie przyjął Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. W skład delegacji KRASP wchodzili następujący rektorzy:

  • Prof. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej, Przewodniczący KRASP
  • Ks. prof. Ryszard Czekalski, Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Prof. Radosław Dobrowolski, Rektor Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie
  • Ks. prof. Mirosław Kalinowski, Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego  Jana Pawła II
  • Prof. Krzysztof Kowalczyk, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
  • Prof. Zbigniew Pater, Rektor Politechniki Lubelskiej
  • Prof. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej
  • Prof. Wojciech Załuska, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Uczestnikami obrad byli także realizatorzy projektu - prof. dr hab. Jerzy Woźnicki, Lider Projektu w Politechnice Warszawskiej, Prezes Fundacji Rektorów Polskich, prof. Anna Zalcewicz, Dziekan Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, dr Iryna Degtyarova, Koordynator Programowa Projektu oraz Menadżer Projektu Marzena Gembara, a także Piotr Kieraciński, redaktor naczelny Forum Akademickiego.

W sesji eksperckiej wyniki badań przeprowadzonych w ramach Projektu w roku 2022, zaprezentowali eksperci: prof. Olena Bykovska z Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. M. Dragomanowa i dr Tomasz Jędrzejewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr Marcin Dokowicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i dr Larysa Kolisnyk z Politechniki Dniprowskiej. Materiały eksperckie, z uwzględnieniem wniosków i podpowiedzi Rektorów, zostaną przetłumaczone na język ukraiński i opublikowane jako raporty z badań w ramach Projektu w roku 2022.

Po sesji eksperckiej odbyła się Debata Rektorów nt. polsko-ukraińskiej współpracy instytucji szkolnictwa wyższego, w wyniku której zostało uchwalone Stanowisko Wspólne obu delegacji stanowiące o potrzebie zacieśnienia współpracy z myślą także o odbudowie Ukrainy. Obie delegacje odwiedziły także Kampus KUL i zapoznały się z możliwościami infrastruktury w naukach przyrodniczych, naukach medycznych i naukach o zdrowiu.

Ponadto, w ramach Polsko-Ukraińskiego Dnia Wspólnego Rektorów odbyła się Uroczystość wręczenia prof. dr hab. Jerzemu Woźnickiemu tytułu dr honoris causa Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury.

Rektorzy Ukraińscy podkreślili wagę współpracy z Polską i rolę Projektu jako platformy do współdziałania na poziomie narodowych konferencji rektorów, że nawet w takich trudnych czasach powinno znaleźć się czas dla takich spotkań i wymiany myśli.

Strony uzgodniły także kierunkowe propozycje działań przewidzianych do realizacji w ramach PP-U w 2023 roku.

Wizyta delegacji rektorów ukraińskich została odnotowana przez lokalne media

Program konferencji

Stanowisko wspólne

Wyniki badań

Fotorelacja